کلاه ایمنی ساختمان
کلاه ایمنی از جمله وسایل بسیار ضروری در بسیاری از مشاغل و صنایع است. استفاده از آن در بسیاری از موارد موجب جلوگیری از آسیب سر و مغز در برابر سقوط اشیا و یا سقوط فرد از ارتفاع می شود.
معمولاً متریال به کار رفته در تولید کلاه ایمنی مهم بوده و نوع طراحی و تهویه آن باید به گونه ای باشد که به راحتی مورد استفاده قرار گرفته و تمامی قسمت های آن برای فرد در صورت استفاده راحت باشد.
کلاه ایمنی بر اساس نوع کاربرد و نوع مشاغل انواع مختلفی دارد به عنوان مثال: مهندسی، صنعتی و … که هر کدام دارای تجهیزات متفاوتی هستند این در حالیست که قیمت مدل مهندسی با ساختمانی بر اساس نوع کاربرد و تجهیزات بکار رفته در آن ها می تواند متفاوت باشد.
استفاده از کلاه ایمنی در کارگاه های چوب بری، ساختمان سازی و معادن سنگین اجباری بوده و در تولید آن از رنگ های خاصی استفاده می شود. این رنگ ها مفاهیم متفاوتی داشته و برای مثال رنگ مخصوص کارفرمایان پروژه و کارگران در یک پروژه ی ساختمانی متفاوت است. در این مقاله به مفهوم رنگ های مختلف در کلاه ایمنی در کارگاه های عمرانی می پردازیم.
رنگ کلاه ایمنی در کارگاه عمرانی
تحقیق در مورد کلاه ایمنی یکی از کارهای مهمی است که باید در مورد خرید کلاه ایمنی انجام داد ونمی توان بی تفاوت از کنار آن عبور کرد و باید بدانیم هر کلاه ایمنی مخصوص چه کاربردی ساخته و پرداخته می شود، به عنوان مثال: در کارگاه‌ عمرانی عامل مهمی در حفاظت کارکنان و ایمنی در محیط کار است، همچنین اینکه هر رنگ به چه منظور است و چرا رنگ زرد، سفید یا قرمز را دارد، با استفاده از رنگ کلاه ایمنی رتبه ی سازمانی و پست کارکنان مشخص می شود، البته قانون واضحی برای انتخاب رنگ در دسترس نیست اما به ‌صورت تجربی بعضی از رنگ‌ها در بیشتر پروژه ‌ها ثابت است.
معنای رنگ کلاه ایمنی در کارگاه‌ ساختمانی
سفید

رنگ سفید برای کارکنان عالی رتبه مثل مهندس، مدیر، سرپرست و … به کار گرفته می‌شود، تقریباً در بیشتر کارگاه‌های ساختمانی این رنگ‌بندی وجود دارد. یعنی کاربرد کلاه ایمنی به رنگ سفید ثابت است.

زرد

کلاه ایمنی به رنگ زرد بیشترین رنگ موجود در کارگاه عمرانی و دیگر پروژه‌ها است، این رنگ نشان دهنده ی نیروی کار و کارگران است، کاربرد رنگ زرد نیز در کارگاه های مختلف ثابت است.

قرمز

کلاه ایمنی قرمز برای آتش‌نشانی و اطفاء حریق به کار برده می شود و در کارگاه های ساختمانی این رنگ وجود ندارد.

سبز

رنگ سبز نشان دهنده ی کارکنان خدمات فنی و مسئولین ایمنی در کارگاه‌های عمرانی و دیگر موارد است.

آبی

رنگ کلاه ایمنی آبی نمایانگر کارکنان قسمت تعمیرات، کاردان های برق، افراد چوب کار و نجارها و دیگر اپراتورهای فنی است.

قهوه‌ای

کلاه ایمنی قهوه ای رنگ معمولاً برای استفاده ی کارکنان و کارگرانی که در محیط‌های با حرارت بالا کار می‌کنند و همچنین جوشکاران است.

خاکستری

این کلاه ایمنی خاکستری رنگ برای میهمانان، بازدیدکنندگان و پیمانکاران پروژه است و در بیشتر کارگاه‌های بزرگ و خاص عمرانی به کار گرفته می شود.
رنگ کلاه ایمنی در کارگاه معمولی

در بیشتر کارگاه های معمولی ساختمانی درصورتی که کلاه ایمنی برای کارگران خریداری و استفاده شود به ۲ رنگ سفید و زرد است.

رعایت نکات ایمنی و حرفه‌ای در کارگاه ساختمانی و پروژه ‌های عمرانی در بیشتر مواقع جدی گرفته نمی شود. بهتر است در نظر داشته باشیم که رعایت نکات فنی و ایمنی موجب بالا رفتن کیفیت و بازدهی کار و بهبود روابط می شود.

آیا می دانید هر پروژه ی ساختمانی برای آنکه بتواند مجوز اجرا بگیرد باید دارای گواهینامه ی صلاحیت ایمنی پیمانکاران باشد؟ همچنین این مورد را در نظر داشته باشید که رعایت نکات و قوانین ایمنی در کارگاه های ساختمانی و دیگر کارگاه ها به سود کارفرما، پیمانکار، کارگران و تمامی عوامل است.

همچنین لازم است که کارفرمایان به ‌جز رنگ ‌بندی باید به کیفیت تولید و ایمنی آن ها نیز توجه داشته باشند. چرا که در صورت استفاده از مدل نامرغوب، خود کلاه نیز می تواند عامل به وجود آورنده ی صدمه به فرد استفاده کننده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *